Bez obzira da li ste investitor, dizajner enterijera ili arhitekta, ne možete poreći činjenicu da u današnje vreme postoji širok spektar dekorativnih materijala koji se mogu pronaći na tržištu. Pored tolike ponude raznih vrsta materijala ponekad vam postane zbunjujuće da se odlučite za najbolji. Ukoliko imate nedoumicu da li da izaberete prirodni ili veštački dekorativni kamen ovaj tekst u nastavku je namenjen vama i otklonićemo vam sve nedoumice.
Prirodni dekorativni kamen:
Kao što i ime kaže, prirodni dekorativni kamen je proizvod prirode koji se formira ispod površine zemlje milionima godina. Zatim se izvlači iz Zemlje na različitim mestima širom sveta. Njihova tačna lokacija rudarstva je važna kada je u pitanju određivanje kategorije, teksture, boje, kvaliteta i vrednosti kamene ploče. Neki od popularnih prirodnih kamena su granit, mermer, kvarcit, krečnjak, peščar i škriljac.
Najizrazitija stvar kod prirodnog kamena je da ne postoje dva ista komada. Ove nepravilnosti i prirodni nedostaci čine prirodni kamen popularnim i jedinstvenim.
Veštački dekorativni kamen:
Proizvodi se mašinski, pomoću raznih gips masa i lepkova, izliva se u gumenim kalupima i na kraju se farba u određene boje. Na prvi pogled podseća na prirodni kamen, ali neće vam trebati dugo vremena da ukapirate da je to ipak veštački kamen stvoren na bazi gipsa. Sam izgled veštačkog dekorativnog kamena je „sterilan“, pošto se izliva u kalupima, skoro svaki panel ima isti oblik.
Često se pravi greška u terminima kada govorimo o prirodnom kamenu i veštačkom kamenu.
Dekorativnim kamenom još nazivaju i veštački kamen (imitacija kamena) koji se proizvodi na bazi gipsa, cementa i korišćenjem raznih boja – takozvani gipsani kamen. Takav kamen izgleda malo sterilno jer nema “živost” kao prirodni kamen.
Dekorativni PRIRODNI KAMEN nastaje različitom obradom kamena koji se eksploatiše, kao što mu i samo ime kaže, iz prirode.
Prirodni kamen u svim svojim oblicima je DEKORATIVNI. Nije bitno da li sa njim oblažemo enterijer ili eksterijer – unutrašnji zid, spoljnu fasadu, ogradu, staze oko kuće, itd., njegova uloga je na prvom mestu dekorativna, a kao prirodni materijal je i dugotrajniji od svih veštačkih materijala koji imaju daleko kraći vek trajanja.
Na primer, štampani beton koji se koristi prvenstveno za staze, cena mu je skoro ista, možda i skuplja od prirodnog kamena, ali sigurno ima kraći vek trajanja.
Prirodni kamen uvek može biti dekorativni, dok „veštački dekorativni kamen“ (imitacija kamena) nikad ne može biti prirodni.
Zato ta reč DEKORATIVNI unosi zabunu, jer je zastupljena na oglasima koji promovišu veštački kamen od gipsa.
Koje su prednosti prirodnog dekorativnog kamena? Koje su karakteristike I benefiti prirodnog dekorativnog kamena?
Prirodni kamen se ne može porediti sa veštačkim kamenom, jer prirodni kamen se pravi hiljadama godina i u tom procesu njegov izgled se menja vremenom, drugim rečima nećete pronaći dve iste ploče prirodnog kamena, svaki komad kamena ima svoju priču.
Pored jedinstvene lepote jedna od prednosti prirodnog kamena je njegova dugovečnost. Prirodni kamen je uvek korak ispred kada je u pitanju izdržljivost i održavanje.
Većina prirodnog kamena je manje porozna što rezultira povećanom izdržljivošu. Bez obzira na to, održavanje prirodnog kamena može se lako rešiti i pranjem pod pritiskom, dok kod veštačkog kamena ta opcija nije preporučljiva.
Još jedna od prednosti prirodnog dekorativnog kamena je što on kao prirodni materijal nikad ne izlazi iz mode i ako se odlučite da ugradite prirodni kamen na bilo kom mestu u vašem domu, uvek možete vršiti razne prepravke na drugim delovima enterijera ili eksterijera, a da kamen se odlično uklopi u svaku novonastalu promenu. Zato na prirodni dekorativni kamen treba gledati kao dugoročnu investiciju.
Koje su mane veštačkog kamena?
Jedna od mana veštačkog kamena koja se prva može primetiti je prilikom ugradnje panela veštačkog dekorativnog kamena, svaki sastav panela je vidljiv i izgleda kao da se neko igrao sa puzlama, sama ugradnja jeste brža nego kod prirodnog dekoragitvnog kamena, ali prostoru ne daje nikakvu dozu elegancije i topline, a složićete se da je to ipak najbitinije, jer vi ste ti koji će taj zid gledati skoro svaki dan i treba da u vama stvori osećaj topline i da vam nikad ne dosadi.
U zavisnosti od kvaliteta materijala od kog se izrađuje veštački dekorativni kamen, loš kvalitet izrade veštačkog dekorativnog kamena podrazumeva krtost panela pa se dešava dok istovarate kamen, da se iznenadite sa količinom polomljenog kamena. Loša boja se skida već na dodir a u transportu lako dolazi do velikog oštećenja boje za koje vam proizvođač nudi jedino rešenje da prefarbate oštećenje.
Veštački dekorativni kamen nije otporan na niske i previsoke temperature, jer zbog svog sastava od kog se proizvodi, može doći do pucanja i zato se preporučuje samo za ugradnju u enterijerima.
Što se održavanja veštačkog dekorativnog kamena tiče zahtevniji je za održavanje od prirodnog kamena, jer se mora voditi računa kojim sredstvima se održava da ne bi došlo do oštećenja ili spadanja boje veštačkog dekorativnog kamena.